Takipçiler Instagram'da Önem Taşır Mı?

En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da hesap takipçileri / takipçi sayıları pek çok kişinin dikkat ettiği en büyük unsur olarak öne çıkıyor. Instagram hesaplarının büyüklük değerlendirilmesi evvela takipçi sayıları ile yapılıyor. Bunun ardından beğeni sayısı, yorum sayısı vb. gibi diğer etkenler sıralanıyor. Bu nedenle içeriğimizin de başlığını oluşturan takipçiler Instagram’da önem taşır mı sorusuna direkt; “evet, fazlasıyla önem taşır” şeklinde cevap vermek mümkündür. Bu cevabın detaylarında, Instagram hesabını “takipçi kaygısı” ile kullanmayanlar için “önem taşımaz” gibi ayrıntıların bulunduğu ise gözden kaçırılmamalıdır.

Instagram Neden Önemli?

Fotoğraf paylaşım ağı olarak yola çıkan Instagram, sosyal mecralar arasında önemli bir yere sahip olurken kullanıcılarına sunduğu özellikleri de her geçen yıl artırdı. 10 yılı aşkın süredir ünlü sosyal medya platformları arasında giderek daha fazla paya sahip olan Instagram’ın kullanıcı sayısı da katlanarak artırdı. Başlarda yalnızca eğlence, sosyalleşme ve hobi alanı olan Instagram artık çok büyük bir Pazar ve reklam alanı haline geldi.

Yarattığı ekonomik büyüklüğün yanı sıra, sosyal ve ticari bir olgu olma özelliğini de devam ettiren Instagram; sanattan spora kadar toplumun hemen hemen her kesimini ilgilendiren serbest yayımcı milyonlarca hesabı bünyesinde barındırıyor. Bu durum toplum hayatının da Instagram’dan doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilenmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla Instagram’ın toplumu sanattan siyasete, ticaretten gündeme kadar geniş bir yelpazede ilgilendirdiğini ve etkilediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Takipçiler Instagram'da Önem Taşır Mı?

Devasa bir kitleye ve ekonomiye de hitap eden Instagram’da takipçi sayısı fazla hesaplar için pek çok fırsat yer alıyor. Bu durum, milyonlarca Instagram kullanıcısının Instagram hesap takipçi sayılarına önem vermesine neden oluyor. Dolayısıyla Instagram takipçi sayılarının nasıl artırılacağına yönelik de çalışmalar yapan önemli bir kitle oluşuyor. Bu kitlenin Instagram takipçi sayısı artırma yolunda ürettiği pek çok çözüm bulunuyor. Takipçi sayısının Instagram’da önem taşıması yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımızda dururken, bu gerçeklik kendine ait iş kolları ve ekonomiyi de beraberinde getiriyor.

Adeta 7’den 77’ye toplumun hemen hemen her kesiminin boy gösterdiği, gencinden yaşlısına, çocuğundan yetişkinine kadar milyonlarca insanın bulunduğu Instagram toplum hayatı için tahmin edilenin ötesinde etki sahibi olmaya başladı. Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin kullandığı Instagram’da yaş grupları ve cinsiyetlere göre farklı ilgi alanları ve dolayısıyla milyonlarca farklı hesap mevcut. İnsanlarının ilgisi ile doğru orantılı olarak büyüyen Instagram’da devasa bir sosyal ve ekonomik ortam da oluşmuş durumda. Böylesi bir platformda yer alan hesapların takipçi sayıları da elbette büyük önem arz ediyor.

Daha fazla takipçisi olan hesaplar daha bilinir ve daha çok ziyaret edilir hale geliyor. Hesapların daha fazla bilinmesi ve ziyaret edilmesi aynı zamanda farklı fırsatlara erişmeleri imkanını da sağlıyor. Reklam ve iş birliği imkanları gelişiyor. Farklı alanlarda ticaret yapma, tanıtım yapma olanağına kavuşuyorlar. Hem daha geniş kitleye hitap edebiliyor hem de ek kazanç elde edebiliyorlar. Markalar ve firmalar için ise Instagram hesaplarının takipçi sayıları zaten büyük önem arz ediyor.

Marka bilinirliğinin üst düzeye çıkarılması, müşteri etkileşiminin sağlıklı ve daha hızlı kurulabilmesi adına Instagram’a yönelen markalar; bu platformdaki hesaplarının daha fazla takipçi tarafından fark edilmesini istiyor. Markalar ve firmalar için Instagram’da fazla takipçi sayısı aynı zamanda prestij anlamına da geliyor. Tüm bu etkenler dikkate alındığında Instagram takipçi sayısının çok geniş bir kitle için ne denli öneme sahip olduğu daha net anlaşılıyor.